Awards

The parade isn’t over until the awards have been presented!

With over 20,000 participants, the Pittsburgh St. Patrick’s Day Parade is one of the most-participated parades in the nation. Every year, judges observe each entry and award points. The winners are announced in the weeks following the parade and officially receive their awards at the Awards Night, held at Mullaney’s Harp and Fiddle.

Join us for Awards Night on Monday, April 11th, 2022 at Mullaney’s Harp and Fiddle!

2022 Award Winners Include:

The Grand Marshall Award:   Bell School of Irish Dance

         (Best Overall Entry)

The Mayor’s Award: Allderdice High School Dragon Marching Band

         (Best School Band from Pittsburgh)

The Jack Gavin Award: Misty Lane Farms

         (Best Overall New Entry)

The Sara Madigan Award: AOH Division 32 Sean MacBride – Carnegie

         (Best Overall Irish Entry)

The Thomas L. Fagan Award: 116th PA Volunteer Infantry Company – Irish Brigade

(Best Marching Unit)

The Mary Long Award  (Best Marching Irish Women)

Winner: LAOH Division 23

         Runner Up: Daughters of Erin Court 9

The Robert W. Kennedy Award (Best Marching Irish Men)

Winner: AOH Division 4

Runner Up: AOH Division 1 – Wheeling, WV

The Thomas J. Donohue Award (Best Pipe Band)

         Winner: Pittsburgh Firefighters Memorial Pipe Band

         Runner Up: Carnegie Mellon University Pipe Band

Best Drum Major: Kittanning Firemen’s Band

Best Senior Band: Kittanning Firemen’s Band

         (Non-School Related)

The John McEvoy Award (Best Junior Irish Dancers)

Winner: Shovlin Academy of Irish Dance

Best Senior Irish Dancers

         Winner: Shovlin Academy of Irish Dance

         Runner Up: Rince Na gCathrach Cruach (Pitt Irish Dance Club)

Best Senior Non-Irish Marching Group

         Winner:  Teamsters Local 249

         Runner Up:   Pittsburgh Firefighters Local 1

Best Drill Team

         Winner:  Steel City Angels

         Runner Up:   Marvel Squad Dance Team

Specialty Groups

The Glenn Cannon Award (Best Musical Group)

         Winner:  Duquesne University Brass Band

         Runner Up: Steel City Ambassadors

Best Animal Group

         Winner:  Irish Setters

         Runner Up:  Greater Swiss Mountain Dogs of SWPA

Animal Ambassador: Punxsutawney Phil

The Judges’ Awards

Best Commercial Float

         Winner:  Ghost N’at Paranormal Adventures LLC

         Runner Up: Pittsburgh Brewing Co

Best Non-Commercial Float

         Winner: Pittsburgh Gaelic Athletic Association

         Runner Up: Outlaw Off-Road Riders

St. Patrick Inspired Award: Down Syndrome Awareness

International Solidarity: Ukrainian-American Club


2021 Award Winners Included:

The Grand Marshall Award:   Shovlin Academy of Irish Dance

         (Best Overall Entry)

The Mayor’s Award: Taylor Allderdice Dragons Marching Band       

  (Best School Band from Pittsburgh)

The Jack Gavin Award: Dance Inc.

         (Best Overall New Entry)

The Sara Madigan Award: Sean McBride AOH Div. 32

         (Best Overall Irish Entry)

The Mary Long Award  (Best Marching Irish Women)

Winner: LAOH Div. 23

                  Runner Up: LAOH Div. 11

The Robert W. Kennedy Award (Best Marching Irish Men): Jack Kehoe AOH Div. 1

The Thomas J. Donohue Award 

         (Best Pipe Band)

                  Winner: Carnegie Mellon University Pipes and Drums        

                  Runner Up: Pittsburgh Firefighters Memorial Pipe Band

Best Drum Major: Greater Pittsburgh Police Emerald Society

Best Senior Irish Dancers: Shovlin Academy of Irish Dance

Best Junior Irish Dancers: Shovlin Academy of Irish Dance

The Thomas Donohue Award: Pittsburgh Ceili Club

(Best Adult Irish Dance Group)

Best Senior Non-Irish Marching Group:   Teamsters Local 249

Best Drill Team: Steel City Angels

Specialty Groups

Best Musical Group

         Winner:  Steel Line Drums

         Runner Up: AOH Div. 4

Best Animal Group

         Winner:  Irish Setters

         Runner Up:  Pittsburgh Mounted Officers

The Judges’ Awards

St. Patrick Inspired Award: Dan the Bicycle Man

Best Commercial Float

         Winner:  Pittsburgh Brewing

         Runner Up: Flynn’s Tires

Best Non-Commercial Float

         Winner: USS Requin Submarine Base USS V1

         Runner Up: Steel City Fins

Sponsored By:

%d bloggers like this: